DIODY LED W PODŚWIETLANYCH KASETONACH REKLAMOWYCH

Do niedawna jedynym sposobem wykonania podświetlenia reklamy była instalacja oparta na popularnych i znanych wszystkim świetlówkach rurowych. Oczywiście nie należy przekreślać tego rodzaju podświetleń, ale jeżeli można to dlaczego nie spróbować sięgnąć do nowoczesnych technologii jakim niewątpliwie są diody LED.

Do tej pory LED’y były głównie kojarzone z ekranami diodowymi LED, prezentującymi dynamicznie zmieniające się treści przekazu reklamowego. Nie wszyscy klienci potrzebują aż tak rozbudowanej i zaawansowanej technologicznie reklamy. Poza tym TELEBIMY to produkt reklamowy dostępny niestety do wąskiej grupy klientów. Głównym tego powodem jest koszt zakupu, a następnie użytkowania. Zastosujmy zatem DIODY LED do podświetlenia kasetony tradycyjnego.

Do niedawna ten sposób był bardzo kosztowny ze względu na trudności produkcyjne i małą konkurencję wśród producentów. Z biegiem czasu, jak wszystko tak i LED jako źródło światła – stają się bardziej dostępne i ich cena systematycznie spada. Dlaczego więc nie spróbować zastosować ich do podświetlenia standardowych kasetonów reklamowych, totemów czy pylonów ?

Za tym pomysłem przemawiają same pozytywy:

możliwość zastosowania w bardzo trudno dostępnych miejscach,
dokładniejsze i bardziej precyzyjne rozmieszczenia źródła światła,
możliwość podświetlenia pojedynczych liter lub znaków graficznych ze zmiennym natężeniem siły światła,
możliwość tworzenia dużo cieńszych – poręczniejszych – bardziej eleganckich i przez to bardziej prestiżowych reklam,
najważniejsza cecha – o wiele bardziej energooszczędnych nośników w porównaniu do tradycyjnych „świetlówkowych” źródeł podświetlenia.

REKLAMOWE KASETONY PODŚWIETLANE LED – to oszczędność kosztów eksploatacji i ochrona środowiska

O ile przy małych kasetonach nie jest to bardzo odczuwalne finansowo, to niestety przy kasetonach o wielkości powyżej 1m2 – 2m2 różnice w cenie użytkowania są bardzo znaczące. Jak to przedstawia się w liczbach?Takie obliczenie postaramy się zrobić na przykładowym kasetonie o formacie 200cm x 100cm – gdyż tu różnice będą bardziej przekonywujące. Do podświetlenia grafiki o tej wielkości musimy użyć minimum 10-14szt świetlówek w zależności od rodzaju grafiki i grubości kasetonu. Przyjmijmy zatem, że bierzemy uśrednioną ilość 12 świetlówek z których każda zużywa do 40W energii, co nam daje 480W czyli mówiąc bardziej obrazowo prawie 0,5 Kw/h (Kilowat na godzinę). Przyjmijmy, że nasz kaseton będzie pracował (świecił) średnio 8 godzin/dzień.

Daje nam to następujące zużycie energii:

dziennie 480W x 8h = 3,84kWh
tygodniowo = 26,88kWh
miesięcznie = 115,2kWh
rocznie = 1382,4kWh

Czy to jest dużo? Czy to jest drogo? Czy mogę płacić mniej – obniżyć koszty eksploatacyjne? Odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi – TAK! Pewnie licząc dziennie – nie jest to dużo kwota, ale przeliczając to na rok/kilka lat – oszczędności na zmianie technologii podświetlenia na LED-owe będzie znaczne. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie czy warto?

KASETONY REKLAMOWE LED – CENA EKSPLOATACJI
Z pewnością zadacie Państwo pytanie, a jaka jest różnica w zużyciu energii przy podświetleniu diodami LED? Różnica jest i to znaczna ? Wg naszych obliczeń w uzależnieniu od natężenia (mocy i ilości) zastosowanych diod – zużycie energii to od 15% do max 25% ilości zużytej energii. Czy to dużo? Przyjmijmy średnio 20% zużycia w porównaniu do świetlówkowego podświetlenia, to wychodzi nam wynik wg. wyżej czynionych wyliczeń że w standardzie rocznie zużycie wyniesie: 1380kWh w diodowym: 276kWh czyli 1100kWh mniejszy pobór energii.

Nie bierzemy jeszcze pod uwagę aspektu wymiany samych świetlówek. Niestety jak każde urządzenie ulega wyeksploatowaniu, czyli musimy jeszcze dodać ewentualny koszt wymiany uszkodzonej świetlówki, ewentualnie startera i czas który musimy poświęcić do dokonanie tej czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *